• English

Proč MONTE?

5 argumentů pro naší mateřskou školu

M = MONTESSORI pedagogika

Mateřská škola aplikuje principy Montessori pedagogiky. Mateřský přístup k dětem. K dětem přistupujeme s láskou a s respektem.

učíme se o mořském světě

O = osobnost dítěte a osobní odpovědnost dítěte

Principy Montessori podporují rozvoj osobnosti dítěte v jeho přirozenosti a komplexnosti. Naše škola je institucí, kde „rostou osobnosti“, tím, že respektujeme dítě, jeho podstatu a jeho senzitivní fáze; jedním z principů pedagogiky Montessori je také osobní svoboda dítěte, která však neznamená pro dítě volnost, ale osobní odpovědnost za své jednání, chování a činy.

Dítě dodržuje smluvená pravidla a stanovené hranice na základě svého vnitřního popudu, nikoliv pod hrozbou trestů; písmeno o je také zástupcem slova – opora, ocenění, osobní tempo dítěte – učitel je pro dítě oporou a průvodcem na jeho rozvoje, respektuje osobní tempo a možnosti dítěte, a to nejen v aktivitách programu, ale také ve stravování.

_DSC9123

N = nálada, nápady dítěte

Dobrá nálada dítěte, vyrovnanost a vnitřní harmonie je pro nás důležitým znakem úspěšnosti výchovně vzdělávacího procesu. Chceme, aby se u nás děti cítily dobře a byly spokojené.

Nápady dítěte – podněty, tj. co se dítě bude učit, vychází od dítěte, dítě je spolutvůrcem výuky v naší škole. Učitel pozoruje dítě, sleduje jeho individuální vývoj a senzitivní fáze, dle kterých dítěti nabízí aktivity a výukové činnosti.

zápis do mš

T = tělo dítěte

V naší škole nám jde především o zdravý rozvoj a růst dítěte. Celá koncepce školy je postavená na principu „zdravé školy“. Prostředí, kde děti tráví čas, je nejen estetické a funkční, ale především zdravé. K tomu nám pomáhají např. čističky a filtry vzduchu, ale také vyvážený denní režim činností dětí, pobyt venku a pestrá strava.

_DSC9233

E = empatie, emoční inteligence, experimentování

Snažíme se k dětem být empatičtí, ale zároveň děti vedeme k empatii – chceme, aby děti byly vnímavé k druhým a jejich potřebám a k tomu nám pomáhá také věkově heterogenní složení tříd. Děti si vytváří vlastní komunitu. Starší děti pomáhají mladším, mladší se učí od starších. Děti se navzájem tolerují. Rozvíjíme emoční inteligenci dětí – chceme, aby z dětí vyrostly vyrovnané osobnosti, učíme děti ovládat emoce (např. při neúspěchu) – k tomu nám slouží také Montessori pomůcky.

Chceme, aby se děti cítily samy se sebou spokojeně, aby dovedly vycházet s dětmi, ale také s dospělými a v budoucnu dosáhly toho, co si vytyčí. Experimentování – každé dítě je v podstatě experimentátorem – objevuje svět a nové zákonitosti. Prostřednictvím konstruktivistického přístupu se snažíme podporovat a uspokojovat přirozenou zvídavost dětí – chuť objevovat něco nového. Zároveň však svět neprezentujeme pohádkově, ale vycházíme z reality, na kognitivní úrovni dětí.

_DSC9167

Může vás zajímat


  • VŠE PODSTATNÉ ZA 5 MINUT!

    Jste tady poprvé? Paráda! Připravili jsme pro Vás mikrostránku, která odhalí vše podstatné o naší škole a školce během 5ti minut. Získáte tak informace: jak k dětem a výchově přistupujeme co budou vaše děti umět jak to u nás probíhá nebo co si o nás myslí naši rodiče Až se s námi seznámíte, vrátíte se […]

    Více informací
  • Chcete prohlídku?

    Chcete prohlídku? Nemusíte čekat na DOD! Stokrát slyšet, jednou vidět! Příjdte i Vy se přesvědčit, že to s výchovou a vzděláním Vašich dětí vážně umíme. Nesídlíme sice v Karolíně, ani nemáme zlaté fasády či kliky, ale máme nejlepší učitele. V kvalitě našich lidí neznáme kompromis, a na tom si stojíme! Budeme se těšit na Vaši […]

    Více informací

Nejnovější videa

Všechna videa