Vysoká škola podnikání, a. s. Ostrava > Mateřská a základní škola MONTE > Aktuality > Když rodičovská láska dusí… jak z toho ven?

Když rodičovská láska...

Můžete si vybrat sebelepší školu, přesto nebudete nikdy spokojeni, protože pro vaše dítě nebude nikdy nic příliš dobré. A tak, se mezi výchovnými styly rodičů se objevil nový pojem, a to HYPERPROTEKTIVNÍ VÝCHOVA. Máte k této výchově také sklony?

Nové děti – Já především

Do školek a škol přichází děti „nového typu“, takové,  na které nebyla pedagogika a ani předchozí vzdělávací zkušenosti připraveny. Jsou dnešní děti opravdu jiné? Vždyť jsou to pořád jen děti. Ale ne již tak bezbranné a „nepopsané“. Jsou na nich zanechány stopy předchozí výchovy. Děti mají svůj styl v oblékání, chutná jim jen vybrané jídlo, žádné jiné, přesně vědí, co chtějí a co zrovna teď chtějí. Stále více se setkáváme dokonce s egoistickými dětmi, které si vymaňují splnění svých potřeb. Tady a teď, bez ohledu na druhé. Teď jsem tady já… jakoby dítě říkalo. Kde je potom možnost individualizované výchovy? zakladni-skola-monte

„Jaká matka, taká Katka“… za to dítě nemůže

Současní rodiče popírají existenci přirozených mechanismů a nastavení dítěte jako dítěte, snaží se mít vše pod kontrolou. Odmítnout dítě a jeho požadavky? Nemyslitelné… ale co když takové dítě nastoupí do mateřské školy?

Jak se srovná s tím, že mu nebude vždy vyhověno? Mateřská škola má nastaveny režimové požadavky, pravidla, hranice a tomu se musí dítě podřídit. Ovšem takový obrat půjde jen stěží. A tak se dítě ve školce vzteká, trucuje, odmítá a učitelky mají slzy na krajíčku, pokud se jich sejde skupinka. Nakonec se dítě jeví jako nezvladatelné a vstupuje do toho i případně poradna.

Příliš pečující výchova – ideál nebo zkáza?

Na první pohled by se maminka, která se může pro svoje dítě „rozkrájet“, pečující a ochraňující, zdála jako ideál. To, na čem ale záleží, je míra péče. Pokud je péče o dítě a ochrana před okolním světem tzv. „příliš“, může se jednat o hyperprotektivního rodiče. Takový rodič většinou ve skutečnosti nevědomky sleduje své egoistické cíle. Vede ho strach ze samoty z nenaplnění svého života. Nejde mu v takovém případě o dobro dítěte na prvním místě, ale o zaplnění života vlastního.

V tomto případě se jedná o emocionální zneužívání – hyperprotektivní rodič totiž dělá vše, jen aby získal lásku svého dítěte. Nedbá na dodržování zdravých hranic, zásad, ani pravidel, které dítě potřebuje. Ačkoliv sám považuje výchovu za „dítě – respektující“, opak je pravdou.

Jak z toho ven?

Řešením pro takové rodiče je najít si kromě dětí i jinou životní náplň. Soustředit se také na sebe a své potřeby, budovat vztahy se svými známými, přáteli… U příliš milujících rodičů se totiž děje přesný opak. Přesahují své osobní hranice, nehledí na své potřeby, izolují se od přátel, vše, aby se mohli plně soustředit jen na své dítě, aby jejich dítě mělo co nejvíc lásky a pozornosti a bylo podle nich dokonale šťastné. Pak ale nevědomky očekávají od dítěte stejný přístup, tedy fixaci na sebe, a znemožňují samostatnost dítěte.

Důvěra v sebe, dítě, učitele….

Dovolte i svým dětem někdy vás odmítat. Budou v dospělosti schopné říci ne, aniž by měly pocit, že tím někomu ublíží nebo na sebe přivolají trest. „Pokud chcete, aby byly vaše děti skutečně šťastné, podporujte je v samostatnosti a v jejich schopnostech, naučte je, že láska má své hranice tím, že je sami budete ve výchově dodržovat“. Respektující výchova má svá pravidla a dvě strany: RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN.

 

Může vás zajímat:


  • VŠE PODSTATNÉ ZA 5 MINUT!

    Jste tady poprvé? Paráda! Připravili jsme pro Vás mikrostránku, která odhalí vše podstatné o naší škole a školce během 5ti minut. Získáte tak informace: jak k dětem a výchově přistupujeme co budou vaše děti umět jak to u nás probíhá nebo co si o nás myslí naši rodiče Až se s námi seznámíte, vrátíte se […]

    Více informací
  • Přihláška do MŠ

    KE STAŽENÍ ZDE   Stále přijímáme děti pro školní rok 2017/2018.  

    Více informací

Nejnovější videa

Všechna videa

Přidejte se k nám na facebooku

To se mi líbí