Jak připravit dítě na...

Jste právě v situaci, kdy chcete dát své dítě do školky? V dnešním článku vám dáme několik tipů, jak dítěti ulehčit přechod mezi nové kamarády.

Od kolika let dát dítě do školky?

Zpravidla se do mateřské školy přijímají děti od tří let, ale v současné době mateřské školy přijímají děti také mladší, a to již od dvou let. Pokud má Vaše dítě dva roky, můžete již o zápisu do mateřské školy uvažovat a dítě do školky dát. Ale je třeba mít na paměti, že rodina je pro dítě vždy tím nejdůležitějším a mateřská škola je pouze doplňkem rodinné výchovy. Význam mateřské školy spočívá především v sociální roli, a to v navázání nových kontaktů, přijetí role učitele jako nové osoby, která s ní bude trávit čas a v osvojení si celé řady společenských pravidel a norem. Dítě také získává nové znalosti a zkušenosti, které jim rodiče dát nemohou, na rozdíl od kvalifikovaných pedagogů. Se zápisem do mateřské školy dlouho neotálejte, protože dítě se musí naučit odpoutat od rodiny v ten správný čas. Každé je však jiné a věk není jen jediným kritériem úspěšného zvládnutí docházky do mateřské školy.

Jak dítě podpořit?

Bojíte se, že zrovna vaše dcera nebo syn se ve školce nepřizpůsobí a bude dělat problémy? Máme pro vás několik tipů, jak dítě postupně připravit:

 1. Především jde o pohodu rodičů. Dítě umí vycítit, že je něco špatně a podle toho dokáže dobře nebo špatně snášet adaptaci na nové prostředí. Nedávejte si proto za vinu, že s ním nemůžete být, protože chodíte do práce. Ukažte mu, že teď se s ním sice neuvidíte, ale o to více si společně užijete odpoledne. Buďte svému dítěti oporou.
 2. Zjistěte si harmonogram dané školky a přizpůsobte si denní režim a dělejte každý stejné „rituály“ (např. vstávejte v pravidelnou a stejnou hodinu, jezte v pravidelném čase a dávejte včas dítě spát, aby bylo dobře do školky naladěné a ne vyčerpané). Dítě si tak navykne na nové činnosti a snadněji se adaptuje v novém prostředí.
 3. Buďte citliví a trpěliví. Den před nástupem do školky dítěti vykládejte, co všechno pěkného ho zítra čeká. Řekněte mu o kamarádech, o učitelkách a barevně mu popište prostředí.
 4. Nezapomeňte mu přesně říct, kdy se pro něj vrátíte, například po obědě, po svačince apod. Je důležité mu říct záchytný bod, protože dítě ještě nemá úplně pojem o čase. Tato informace ho uklidní.

Co udělat, aby se dítě do školky těšilo?

Možná si říkáte, že je to hlavně na dané školce, která ovlivní, zda se dítě bude těšit nebo nikoliv. Opak je ale pravdou. I vy jeho nadšení můžete podpořit. Když přijde dítě ze školky, zajímejte se o to, co ve školce dítě prožilo. Ptejte se, jak se mu tam líbilo, s kým si hrálo a co nového prožilo. A pokud přece jen budete mít pocit, že přece jen mám dítě potíže s adaptací, jsou tu od toho paní učitelky, které Vám poradí a také Vás povzbudí, proto dbejte jejich rad.

Nezapomeňte, že se blíží doba zápisů a také my nabíráme nové děti. Pokud chcete, stavte se k nám na den otevřených dveří a popovídejte si s naším učitelským sborem o tom, proč je Montessori vzdělání v útlém věku důležité.

 

_DSC9261

 


 • VŠE PODSTATNÉ ZA 5 MINUT!

  Jste tady poprvé? Paráda! Připravili jsme pro Vás mikrostránku, která odhalí vše podstatné o naší škole a školce během 5ti minut. Získáte tak informace: jak k dětem a výchově přistupujeme co budou vaše děti umět jak to u nás probíhá nebo co si o nás myslí naši rodiče Až se s námi seznámíte, vrátíte se […]

  Více informací
 • Chcete prohlídku?

  Chcete prohlídku? Nemusíte čekat na DOD! Stokrát slyšet, jednou vidět! Příjdte i Vy se přesvědčit, že to s výchovou a vzděláním Vašich dětí vážně umíme. Nesídlíme sice v Karolíně, ani nemáme zlaté fasády či kliky, ale máme nejlepší učitele. V kvalitě našich lidí neznáme kompromis, a na tom si stojíme! Budeme se těšit na Vaši […]

  Více informací

Nejnovější videa

Všechna videa